Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dekameron - Motyw miłości

Miłość – w Dekameronie spotykamy najróżniejsze jej odmiany. Od platonicznej po zmysłową, fizyczną, namiętną, zaborczą czy tragiczną. Jest też miłość małżeńska oraz cudzołóstwo. Nowele opisują różne sposoby zabiegania o uczucie, zdobywania miłości, czy też jej utraty. Miłość jest jedną z najważniejszych celów życia, dla zdobycia pożądanej czy kochanej osoby ludzie są gotowi na wiele. W opowieści siódmej, wygłoszonej trzeciego dnia, zatytułowanej „Pielgrzym”, młodzieniec Tedaldo, odrzucony przez ukochaną Ermelinę, wyjeżdża na siedem lat, by zdobyć majątek i starać się o rękę ukochanej. Kiedy wraca, Ermelina jest żoną człowieka, którego właśnie skazano na śmierć za zabójstwo. Tedaldo doprowadza do jego uwolnienia, a Ermelina zostaje jego kochanką.


Przykładem miłości pokonującej wszelkie przeciwności jest nowela „Sokół” – zakochany w pięknej kobiecie szlachcic traci cały majątek, by ją zdobyć. Dama odrzuca jego uczucie. Szlachcic przenosi się na wieś, pewnego dnia odwiedza go tam ukochana. Bohater, by godnie ugościć damę, każe zabić i podać na uczcie swojego ulubionego sokoła. Traf sprawia, że ona przyszła go prosić o sokoła, żeby ptak pomógł wrócić do zdrowia jej synowi. Szlachcic wyznaje, co zrobił, jest zrozpaczony. Kobieta widząc jego poświęcenie, wychodzi za niego za mąż.


Kompozycja „Sokoła” uznana została za wzorzec, polega na istnieniu centralnego, dominującego motywu, rzeczy nabierającej symbolicznych znaczeń. Kompozycję noweli Boccacia naśladowało wielu twórców, w tym na przykład Bolesław Prus w „Kamizelce”.